Dette er en uttalelse fra LNS i forbindelse med hendelsen på anleggsområdet til undersøkelsestunnelen ved Nussir.
Da LNS returnerte til anlegget etter ferie ble det funnet en reinsdyrhodeskalle på en av våre maskiner. Den hadde blitt plassert der av ukjente personer, ikke tilknyttet LNS.
I etterkant av dette, ble skallen hengt opp over tunnelåpningen og malt, av en ansatt i LNS. Administrerende direktør i LNS, Jonas Tetlie, understreker at denne typen påfunn ikke tolereres og at saken håndteres internt for å sikre at slike hendelser ikke skjer igjen.
Torsdag 31. juli tok konsernsjef i LNS, Frode Nilsen, kontakt med Nils Utsi, leder i Reinbeitedistrikt 22 og Aslak Ante Sara, leder i Reinbeitedistrikt 20. Begge samtaler var gode, og Nilsen beklaget hendelsen ved Nussir. Utsi og Sara aksepterte unnskyldningen fra LNS, og partene er enige om å legge saken bak seg og se fremover.
LNS beklager det inntrufne og vi ønsker å understreke at denne hendelsen er i strid med konsernets policyer og verdier.